Sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi; sosyal medya hesapları üzerinden içerik oluşturma-dağıtma, yönetme, sosyal medya profilleri, etkileyici işbirlikleri oluşturma, sosyal medya performansı üzerinde yatırım oluşturma ölçe ve raporlama süreçlerine denir.

Yeni nesil şirketlerin pazarlama stratejileri içinde yer almaktadır. 

Sosyal medya yönetimi; Sosyal medya üzerinde var olan hesaplarınızın çok daha verimli şekilde çalışabilmesi açısından çeşitli yöntemler ve stratejiler uygulayarak para kazanma fırsatı sunan yeni bir pazardır. Sosyal medya yönetiminin neden önemli olduğunu öğrenmek istiyorsanız makalemizi inceleyebilirsiniz.

Verimli sosyal medya yönetim süreci önemi nedir?

Sosyal medya’nın iş yapma potansiyeli oldukça yüksektir. Büyük markalar bu durumu çoktan keşfetmiş ve ilerleyişlerine başlamış bulunmaktadır. Web site trafiğini arttırmak için sosyal medya kullanılabilecek mecralar arasında önemli bir yer halindedir.

Sosyal medya üzerinden başarı elde etmek için profesyonel bir ekibe ihtiyacınız vardır. 

Sektör ve segment ayırt etmeksizin hedef kitleniz içinde yer alan herkes sosyal medya kullanmaktadır. Yakın zamanlarda Pew araştırma merkezi Amerika vatandaşları üzerinde bir sosyal medya kullanıcı analizi yapmıştır. Yetişkinlerin %68’i facebook kullanırken 18-24 yaş grubu %80’i instagram, %45’i twitter kullanıcısıdır. 65 yaş üstü Amerikalılar içerisinde % 37 gibi bir sosyal medya kullanıcı vardır. 

Bu tip bir araştırmanın Türkiye boyutu düşünüldüğünde sonuçları tahmin etmek hiç zor olmasa gerek. Türkiye olarak sosyal medyayı aktif şekilde kullanmaktayız. Her yaştan bireyin en az bir sosyal medya platformu üzerinde oluşturduğu profili yer almaktadır. 

Sosyal medya çok geniş bir pazardır. Bu Pazar alanında her yaştan her düzeyden insan bulunması sebebiyle bilinirlik, tanınma, reklam, satış gibi çok fazla alanda başarı düzeyini arttırmak mümkündür. 

Herkesin erişim sağlayabileceği bir alan olan sosyal medya ihtiyacınız olan fırsatı size verecektir. 

Etkili sosyal medya yönetiminin nasıl olduğunu öğrenmek için makalemize göz atabilirsiniz. 

Büyük bir markaysanız ülkenin çeşitli yerlerinde ofisleriniz bulunuyorsa her bir ofis için farklı stratejiler uygulayan ekipleriniz olması gerekir. Sosyal medya oldukça globaldir. Yerel bölgeler için SEO çalışması gerekir.

Yerel ofislerin ya da işletmelerin öyle büyük ekipleri olmamaktadır. Hatta sosyal medya hesaplarını bizzat yönetiyor olabilirler. Verimli sosyal medya kullanımı hedef kitleye ulaşmanın en kolay yolu olup markalaşmaya olan bir ilerleyiş şeklinde nitelendirilmektedir. 

Sosyal medya yönetimi nedir?

Sosyal medya yönetimi nedir? Sosyal medya yönetimi yapabilmek için öncelikle sosyal medya yönetiminin ne olduğunu tam olarak anlamak gerekmektedir. Günümüzde sosyal medya kullanmayan ya da sosyal medya platformları hakkında bilgisi olmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. 

Sosyal medya kullanıcısı olmak ve sosyal medya yönetimi yapmak arasında oldukça derin farklar bulunmaktadır. İyi bir sosyal medya kullanıcısı olmak için gündemi takip etmek ve sosyal medyayı aktif şekilde kullanmak sosyal medya yönetimi için ne yazık ki yeterli değildir. 

Sosyal medya yönetimi; hedef kitlelerin analizi ve kitle içi pazarlama stratejisi geliştirerek uygulayarak marka itibarını profesyonel olarak oluşturan bir uzmanlık dalıdır.

Brief Çözümleme

Bir marka ile ilgili yapılan dijital çalışmaların en önemlisi brief çözümleme sayılabilmektedir. Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır diye sorulduğunda ilk bakılması gereken kısım brief çözümlemedir. Brief çözümleme sosyal medya yönetiminde izlenecek olan yolun ne olacağı nasıl olacağını belirlemektir. 

Markanın hedeflenen kitlesinin yanı sıra SWOT analizi ile firma için kritik olan çeşitli bilgileri elde edebiliriz. SWOT analizi nedir detaylarını öğrenmek için tıklayınız.

Sosyal medya yönetimi yapacağınız firmanın briefi elinizde bulunuyorsa çeşitli panel ve detay araştırması yapılması gerekecektir. Bu tip soruları yanıtlayacak bir briefiniz elinizde mevcut değilse bunu kendiniz yapmalısınız.

Marka için tüm detayları hızlı biçimde görebilmeniz bunun yanı sıra kontrollü bir planlama gerçekleştirebilirsiniz. Markanın mevcut durumunu ve elde etmek istediği hedeflerin analizi ile işe başlayabilirsiniz.

Marka ve Rakip Analizi

Brief sürecinin tamamlanması ardından sosyal medya yönetiminin nasıl yapılacağının bir diğer aşamasına geçmek mümkündür. Analiz. Markanın ve rakiplerin analizi ve çeşitli tespitler yapmalısınız. Rakiplerin ne çeşit bir strateji uyguladıklarını analiz ederek kendi konumunuz hakkında gözlem yapın. 

Rakiplerin iş birliği yapmış oldukları markaları, ne çeşit içerikler paylaşıldığını, takipçiler ile kurulan etkileşimlerini analiz ederek tasarımlarını incelemelisiniz. 

Sosyal medya yönetiminde yapılması gereken bir diğer kısım rakipleriniz üzerinden elde ettiğiniz veriyi kendi markanıza uyarlayarak uygulamadır. Eksik ve güçlü yanlarınızı belirleyerek sosyal medya yönetimi yaparken bu veriyi etkili biçimde kullanmalısınız.

Unutulmaması gereken en önemli nokta rakip analizinin bir kez yapılır bırakılacak bir iş olmadığıdır. Güncel araştırmalar yapabileceğiniz bir rutininiz olmalıdır. 

Sektör ayırt ekmeksizin rakiplerinizi daima rakip etmelisiniz. Analiz sonuçlarınızdan yola çıkarak yapmış olduğunuz eylemler sonucunda taklit etmemeye özen göstererek özgün çalışmalar yapmalısınız.

Dijital Strateji Planı Hazırlama

Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır diye düşündüğünüzde etkili bir dijital strateji planı oluşturma şeklinde yanıtlanabilir. Yönetmekte olduğunuz sosyal medya platformu ayırt etmeksizin her zaman bir dijital strateji planı yaratmalısınız. 

Brief çözümlemeleri yanı sıra rakip analizleri ile bahsetmiş olduğumuz dijital stratejinizin büyük çoğunluğu tamamlandı. Şimdi bu bilgiler ışığında yöntem belirleyerek plan yapmalısınız.

Rutin oluşumu ve dinamik denge yaratmaya özen göstermelisiniz. Plan dahilinde çeşitli kampanyalar, günlük, haftalık ve aylık operasyonlar ile marka bilinirliğini, tanıtım içeriklerini bir araya getirin. Algoritma ve hedef kitle taleplerini göz önünde bulundurun. Beklenti karşılamaya ve soruları yanıtlama özen gösterin. 
Sosyal medya yönetimine nereden başlamalıyım?

Sosyal medya yönetimine başlamak için bazı soruları yanıtlamanız veya belirlemeniz gereklidir.

Sosyal medya denetimi,

Size en uygun sosyal medya platformu seçimi,

Hedef kitle analizi.

Etkili sosyal medya yönetimi için her şeyden önce bir sosyal medya uzmanına ihtiyacınız bulunmaktadır neden mi, makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.

1-Sosyal medya denetimi;

Sosyal medya denetimi, sosyal medya yönetimi konusunda işlerinizi oldukça kolaylaştıracaktır. 

Stratejinizin tam görüntüsünü verebilir,

Kaynakların nereye harcandığını belirler,

Hangi sosyal kanalların sonuç getirdiğini görürsünüz,

Sosyal medyanın web site üzerinde ki etkisi görülmektedir. 

Şirketinizin tüm sosyal medya hesaplarını listelemekle işe başlayın. Takipçi artışı, katılım, yayın sıklığı, ilgi çekici içerik biçimleri, en yüksek performanslı gönderiler, trafik kaynağı, soru-cevap oranı, izleyici ilgi alanları, topluluk duyarlılığı, temel performans ölçütleri ve demografik özellikler gibi sosyal medya analizini yapın.

Bu verilerin tamamını sosyal medya denetim tablonuz üzerine kayıt edin. Verilerin analizi ardından iyileştirme çalışmalarına başlamalısınız. 

2-Doğru sosyal medya platform seçimi;

Sosyal medya verimini arttırmanın en büyük etkisi doğru platformu seçmekle başlar. 

Sosyal medya denetimi ardından bazı sosyal ağların size uygun olmadığını göreceksiniz. Asıl önemli olan hedef kitlenizin yoğunlukta olduğu alanı belirlemek. Doğru sosyal medya alanını seçemiyorsanız hedef kitle analizi ile belirleyin.

3-Hedef kitle analizi;

Sosyal medya yönetimini sağlıklı yapabilmek hedef kitlenizi belirlemek ile başlar. Sosyal medya konusunda hedef kitle hayati önem taşır. 

Müşteri ilişkilerini güçlendirmek, kaliteli içerik oluşturmak ve sosyal medya dönüşlerini arttırmak için takipçi analizi önem taşır. 

Pazar araştırması yapılmaması durumunda para, zaman ve diğer kaynakları boşa harcamış olabilirsiniz. 

Hedef kitlenizi ve sosyal medya kullanıcısını analiz etmek büyük oranda işleri kolaylaştıracaktır. Yaş, cinsiyet, demografik özellikler, öğrenim durumu gibi çeşitli özelliklerden yararlanarak bir hedef kitle haritası oluşturmanız gerekir. Sosyal Medya Yönetimi

Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de ortalama 50 milyondan fazla kişi sosyal medya hesaplarını aktif olarak kullanmaktadır. Kimi zaman keyifli vakit geçirmek kimi zaman da alışveriş yapmak için kullandığımız bu platform günümüz gelişen teknolojisi sayesinde birbirinden farklı pek çok oluşum göstermektedir. Sosyal medya bu kanallardan yalnızca biri ve en aktif kullanılan alan denilebilir.  Büyük markaların Pazar arayışında ki çalışmaları sonucunda bu alana yönelmeleri ile sosyal medya reklamcılığı ortaya çıkmıştır. Mevcut alıcı ile birebir iletişimde kalmak bağları daha sağlam hale getirebilmek adına pek çok çalışma yapılmaktadır. Sosyal medyada aktif rol üstlenen kontrollü ve senkron halde verileri doğru analiz ederek yapılan işlemlere Sosyal medya yönetimi denir. Doğru sosyal medya yönetimi ile reklamların yanı sıra çok geniş olan bu pazarda daha uzun süre ayakta kalmak ve daima ilerlemek mümkündür.  

Sosyal medya yönetimi; dijital ortamda ki hesapları kullanırken ve yönetirken nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini, karşılaştığınız durumlar eşliğinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini, yapmak istediğiniz işlemleri nasıl daha düzenli daha doğru yapacağınızı, işlemleri düzenli ve uyumlu hale getirmeyi gerçekleştiren duruma denir. Sosyal medya gelişen teknoloji çağında olmamızdan kaynaklı hayatımızda ki yeri tartışmasız çok büyüktür.  Pek çok amaçla kullanılan sosyal medyanın yeni alanı ise dijital reklamdır. Profesyonel sosyal medya yönetimi ile verilen reklamlar eşliğinde bu yeni türemiş olan Pazar alanında rakip olduğunuz büyük  markalarla gireceğiniz yarışta sizlerinde donanımı sağlam olacaktır. 

sosyal medya üzerinde aktif şekilde rol almak istiyorsanız makalemizi incelemeyi unutmayınız

Sosyal medya yönetimi yaparken izlemeniz gereken bir yol haritası vardır. Tek tek açıklamak gerekirse;

1-Hedef Kitle Taraması;

Sosyal medya yönetiminde,  adından da anlaşılacağı üzere ilk adım markanın ya da ürünün kimlere hitap ettiğini ya da edeceğini belirlemekle başlar. Yaş, cinsiyet, ekonomik durum, ilgi alanları hedef kitlenın ilgisini çekebilmek adına belirlenmesi gereken bir unsurdur. Hedef kitle taraması ile özel günlerde yapılan çekilişler promosyonlar ya da ara ara verilecek ufak çaplı hediyelerle ve ilgi çekimi hem de hedef kitlenin genişlemesi sağlanabilir. Hedef kitleye sadece sayfa takibi yapan kişilerden değil bunun yanı sıra keşfette beğenen  yorum yapan etiketleme şeklinde haberdar edilen kişilerde bu hedef kitleye dahil edilmiş olur. 

2- İçerik Yönetimi;

İçerik denen şey aslında adından da anlaşılacağı üzere sayfa içinde bulunan ögelerdir. Alıcıya ulaştırmak istediğiniz şey nedir? Neden sizi tercih etmeli? Bu ürünü rakip markalardan değil de neden sizden almalı? Bu gibi sorular eşliğinde yapılan içerik çalışmaları ile hayata geçirilen, profesyonel sosyal medya yönetimi rakip markaları hızlı şekilde elemenizi kolaylaştıracaktır. Özgün bir oluşum yarattığınız zaman daha da yeni ve güncel şeyler ortaya çıkarmak için durmadan üretmek gereklidir. Özgün çalışmalarla hedef kitleyi çekmek ve Pazar içinde bulunan rakipleri bu yolla elemek için profesyonel sosyal medya yönetimi ile çalışmak gereklidir.

3- Rakip Firma Analizi;

Hep rakiplerden bahsettik. Peki bu rakip markalar kimlerdir? 

Yeni bir pazar arayışı içindeyseniz ve rakiplerinizi tanımıyorsanız kesinikle profesyonel bir şekilde rakip analizi yapmanız gerekmektedir. Her alanda olduğu gibi rekabet kaçınılmazdır ama bulunduğunuz pazarı ve sizinle rakip olacak potansiyel kişileri doğru tahlil ederek yapacağınız ufak hamlelerle bu rekabet algoritmasında ön saflarda yer alırsınız. Karmaşık görünüyor olsa da aslında o kadar da zor olmayan bu durum ürün ve hizmetlerinizi daha iyi hale getirerek çok daha kaliteli şartlar altında alıcılarınız ile buluşmanızı sağlar. Bu da rekabet çizelgesinde ön sıralara ilerlemenize yardımcı olur. Rakip analizi yapmak için pek çok yöntem vardır bunlardan bazıları;

*Swot analizi

*Pest analizi

*Rakip dizgisi (Competitor array)

Bunlardan size uygun olan bir tanesinin yardımıyla aynı pazarda bulunduğunuz rakiplerinizi öğrenebilir ve hatta onların rekabet politikalarından daha iyilerini yaratarak rakiplerinizi birer birer eleyebilirsiniz.

4-Sosyal Medyada Reklam Yapmak;

Yeni çağ reklamcılığı diyebileceğimiz bir durum söz konusudur. Yeni pazar arayışı içinde olan büyük firmaların ilk adımı attığı bu ağ içerisinde rekabet gün geçtikçe hız kazanmıştır. Yalnızca arama motorlarında yapılan reklamlar ve tanıtımlar yetersiz kaldığından yeterli alıcıya ulaşamadığından sosyal medya reklamcılığı ortaya çıkmıştır. Sosyal medya, telefonların hayatımızda ki yerinin gün geçtikçe artmasıyla birlikte hayatımızda eskiden olduğundan daha da fazla yer edinmiştir. Türkiye'de ortalama her 5 kişiden 3’ünün sahip olduğu sosyal medya hesaplarına her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Bu sebeple firmaların yeni pazar alanı olan sosyal medya reklamcılığı denen bir alan türemiştir. 

Sosyal medya yönetimindeki son adım sosyal medya paylaşımı yapmaktır. Burada amaç;

Hedef kitlenin yanı sıra yeni alıcılara da ulaşabilmek,

Yapılan reklamlar ışığında daha fazla tanıtılma şansı yakalamak,

Doğru ve kaliteli içerik yönetimiyle marka tanıtımını daha ilgi çekici hale getirmek,

Ne kadar çok kitleye ulaşırsak onunla doğru oranda kazanç artışı gerçekleştirilir,

Günümüzde e-ticaret yapan markaların ürün tanıtımı için web sayfası üzerinden yapılan reklamın yetersizliğinden dolayı sosyal medya da yapılan reklam ile ulaşılan alıcı sayısında büyük artış olduğu gözlemlenmiş bir gerçektir. Büyümeyi amaçlayan küçük markaların kesinlikle izlemesi gereken bir yöntemdir. 

Uzun süredir içinde bulunduğumuz bu sektörde, siz ilerlemek isteyen markaların bu işleyişte profesyonel yardımımızla ilerlemenize yardımcı oluruz.  Değişim kaçınılmaz, profesyonel sosyal medya yönetimiyle yapılan sosyal medya reklamcılığı ile rakip firmalarınızla aranızdaki rekabette ön saflarda olma sırası artık sizde. Büyük küçük ayırt etmeksizin her işletmenin bu pazarda yerini alması, bu pazarın daha da gelişmesi için önemlidir. Bu yüzden sosyal medya yönetiminin önemi çok büyüktür. 

Sosyal medya yönetimi konusunda mutlaka bir profesyonele başvurulması gerekmektedir. Sosyal medya yönetimiyle ilgili hesapların daha kullanışlı ve profesyonel hale getirilmesi gerekir. Sosyal medya çok büyük kitlelere hitap eden bir platform olduğundan profesyonel sosyal medya yönetimi son derce önemlidir. 


Sosyal medya içeriğini oluşturma yolları nedir?

Hedef kitle tanımlaması ardından izleyeceğinizin yol haritası belirlenmiş olur. İşleriniz büyükçe yeni içerik üretme zorunluluğu kazanacaksınız.

İçerik iş akışına ihtiyacınız vardır.

Müşterilerinize bilgi vermekten çok bir iletişim aracı olarak sosyal medyayı görmeye başlarsanız markanız gelişecektir. 

Müşteri sorularını yanıtlayarak, eğlenceli içerikler oluşturarak, ortak çıkarlar için bağ oluşturmanıza yardımcı olur.

Unutmayın; içeriğiniz ne kadar ilgi çekici, özgün ve kaliteli ise hedef kitle ile iletişiminiz o kadar etkili olacaktır. 

Sosyal medya üzerinde daha kişisel daha sıcak tekdüze olmayan mesajlar işine daha çok yarayacaktır.

Rekabet analizi yaparak, web sitenizi ve analiz ederek rekabette ki ilerleyişinizi görmeniz gerekir. İlgi çekici, ilhan veren içerikler ile içerik fikirlerinizle hedef kitle ilgisini canlı tutmanız gerekir. 

Yeni içerik oluşturma sıklığınızı doğru ayarlamanız gerekmektedir. Çok fazla içerik yayını ile spam olarak algılanmak istemezsiniz. 

Takipçilerinizin bülteninden düşmek istenmeyen bir durumdur. Günlük veya haftalık olarak yayın oluşturmanız doğru kaynakları kullanmanız gerektiğini öğrenmenize yardımcı olur. 


Sosyal Medya  Reklam Yönetimi;

Sosyal medya artık çağımızın en çok kullanılan sosyal platformdur. Gelişen teknoloji ışığında neredeyse her şey dijital ortama taşınmıştır. İşlerimizi çok daha kolaylaştıran bu ortamda daha hızlı ve daha pratik sonuca ulaşmak mümkündür. Bu bilgiler ışığında sosyal medya reklamcılığı, sosyal medyanın yükselişiyle gelişime birlikte dijital ortamda ki kullanıcılar ile buluşmak çok daha kolaylaşmıştır.

Facebook Reklamları;

Facebook dünyada en çok kullanıcıya sahip sosyal platformlardan biridir. Bu durum Türkiye içinde aynı olmakla birlikte her yaştan, her sosyal statüden insanı bünyesinde barındırır. Marka reklamınızı sosyal medya üzerinden yapmak hedeflediğiniz alıcı ağını dahada genişleterek daha fazla insana ulaşmanıza yardımcı olur. Pazarlamanın değişmez durumlarından biri olan Multi Channel Marketing ürün tanıtım yelpazenizi daha da geliştirmenize yardımcı olur. 

Kapsamlı veri taramalarımızla birlikte bütçenize ve ihtiyacınıza uygun reklam hizmetlerimizle marka ve ürün tanıtımlarınızı yaparız. Her bölgeden her yaştan insana hitap eden bu platformda alıcılarınızla en kısa sürece buluşmanıza yardımcı oluyoruz.


Twitter Reklamları;

Sosyal medya üzerinden yapılan reklamların en büyük avantajlarından biri alıcılarınız ile daima iletişimde ve etkileşimde kalabilmektir. Bu sosyalleşme amaçlı olan platformlarda sosyal medya iletişiminin en güzel hissedildiği yerlerden biri de Twitter’dır.

Marka ve ürünlerinizi Twitter teklamları ile daha da ileri taşıyabilirsiniz. Varolan alıcılarınız ile twitter üzerinde iletişimde kalırken yeni bir alıcı ağı oluşturmanız mümkündür.  Olumlu olumsuz her türlü geri dönüş ışığında durmaksızın gelişerek daima ileriye gidebilirsiniz.  

Gelişmekte olan diğer reklamlarınıza ek olarak twitter üzerinden yapacağınız tanıtımlar ile alıcılarınıza daha güvenli daha mutlu edici ve daha da kazançlı olabilecek işlere imza atabilirsiniz.

Mobil kullanım bakımından en çok tercih edilen platformlardan biri olan twitter ile başarıya ulaşmak bu kadar kolay.


Linkedin Reklamları;

Türkiye, iş dünyasında son derece aktif rol oynayan  Linkedin Türkiye’de çok fazla kullanıcıya ulaşarak Avrupa' da en çok kullanıcıya ulaşmış ülkeler sıralamasında ön sıralarda varlığını göstermiştir. 

Böylesine büyük bir reklam potansiyeli olan Linkedin Facebook gibi tıklama başına bir maliyet çıkararak reklam verenlerin insiyatifine kalan bir ortam olduğundan Facebook’da olan sistemden biraz farklıdır. Linkedin reklamları;

*Ana sayfa

*Profil sayfaları

*Grup sayfaları 

*Gelen kutusu

*Arama sonuç sayfası 

Şeklinde çeşitli yerlerden yayınlayacağımız reklamlar eşliğinde  alıcılarınızla en etkili şekilde buluşmanızı sağlarız. Reklamları yayınaldığımız yerlerde  gören kişilerin potansiyel birer alıcı olmalarını sağlamak amaçlı en etkili dili kullanarak göze hitap eden estetik görüntülerle alıcılarınızı arttırmayı amaçlarız.

Bütçe planlaması ile hedef kitlenize hitap ederek daha fazla kazanç elde etmenizi temenni ederiz.


YouTube Reklamları;

*Standart banner/Çok Amaçlı Birim (MPU)

*Video içi

*Arama Reklamları

*Standart yayın içi

*Trueview

*Anasayfa masthead

*Zengin medya

Youtube hayatımızın her alanında en az iki kere baktığımız bir sosyal medya platformudur. Ders dinlemek amaçlı film izlemek için veya el işi öğrenmek için bile baktığımız bir platform kısaca her yaştan ekonomik durum ayırt etmeksizin Türkiye'nin her yerinden insanı bir araya toplayan bir platform olduğu için bu ortama verilen dikkat çekici, etkili bir reklam alıcı ağınızı yüksek oranlarda arttıracaktır. Diğer reklam verilen platformlara kıyasla burada kullanıcıları birer alıcıya dönüştürmek çok daha kolaydır. Youtube reklam yönetimi profesyonel yapıldığı takdirde siz marka ve ürün sahiplerini alıcıları ile iletişiminde daha hızlı ve aktif rol oynar.


Instagram Reklamları;

Ekim 2015 yılında yapılan bir araştırma ile Türkiyede 450 milyondan daha fazla kullanıcısıyla  en çok etkileşimde bulunulan sosyal medya platformu seçilmiştir. Türkiyede instagram reklam sektoründe mobil kullanıcılarla buluşmak amacıyla kullanılmak isteyen firmalar için en gözde tercih denilebilir. Hedef kitlelerine göre çeşitli şekillerde Sponsorlu işaretlemesiyle görünür. 

Facebook reklamları ile ortak hedeflere sahip olan instagram, alıcısı ile ülke, şehir, bölge, cinsiyet, yaş, ebeveyn, alışveriş sıklığı, seyahat sıklığı ilgi alanı, eğitim durumu gözetmeksizin reklamlarınızı gönül rahatlığı ile yayınlayabilirsiniz. Reklam bütçeniz boşa harcanmaz  kapsamlı hedefleme sayesinde  yatırımınızın karşılığını alırsınız.


Foursquare ve Swarm Reklamları;

Foursquare ve swarm lokasyon olarak gezeceğiniz yerleri gösteren yapılacaklar listenizi planlamanız yardımcı olan bir sosyal medya uygulamasıdır.  Birebir kullanıcıların mekanlar hakkında ki yorumları ve eleştirilerini de barındıran mekan ve görsel  paylaşımları ile hem bilgilendirici hemde az çok fikir sahibi olabileceğimiz bir uygulamadır. Bu tür uygulamalar ile yeni ve gerçek alıcıları kazanmanız mümkündür. 

Foursquare ve Swarm reklamları farklı şekillerde yapılabilir bunlardan bazıları;

Check-in Special:

Check-in yapıldığında  gösterilebilir. bu çeşitli promosyonlar veya farklı merak uyandıran ve şans deneme isteği uyandıran eylemler olabilir. 12:00dan sonra gelen 5 kişiye ücretsiz yemek veya kahve gibi farklı hediye çekleri eşliğinde tanıtım yapılabilir. Bu mekan tanıtımını arttırarak alıcı kazanımı sağlar.

Newbie Special:

Check-in special tarzı bir reklam türüdür. Gelecek olan ilk kişilere önem veriyorsanız kesinnikle kullanmanız gereken bir reklam türü.

Mayor  Special:

Mekanınızda ki sadık müşterileriniz için sunacağınız bir fırsat türüdür. Her haftasonu ücretsiz barbekü parti davetiye tarzında kampanya kugularını barındırır.

Loyalty Special:

Ayak alıştırma şeklinde tabir ettiğimiz bir reklam türüdür. Mekanda sizin belirleyeceğiniz müşterilerinize sunacağınız fırsat türü denebilir.

Flash Special:

Belirli saat aralığında gelen müşterileriniz için sunacağınız fırsat türü denebilir. Sabah 9:30da gelen ilk 4 müşteriye %40 indirimli menü şeklinde tabir edilebilir. 

Friends Special:

Belirli bir arkadaş grubuyla gelen müşterilere sunacağınız bir teklif denebilir. Örneğin;10 kişilik bir grup geldiğinde Check-in yaparsanız hesabın%50’sini biz karşılarız. Şeklinde teşvik edilebilir.

Swarm Special:

İşletmenizde aktif  ziyaret gösterek müşterileriniz yüksek bir sayıda ziyarete geldiğinde kahveler bizden gibi bir öneri sunmak için bu kampanyayı kullanabilirsiniz.


Sosyal medya nasıl takip edilir?

Sosyal medyayı takip etmek; sosyal medya yönetimi için gereklidir. Düzenli olarak yapılsa bile pek çok görevi tamamlamanıza destek olur.

Kampanyalarınızın sosyal medya üzerinde ne şekilde bir araya geldiğini görme,

Sosyal medya kullanıcılarınızın rakipleriniz hakkında neler düşündüğünü anlama,

Müşteri hizmetlerinde iyileştirmeler,

Sosyal medya etkileyicilerini anlamak,

Markalara bağlı sosyal medya üzerinden gelen krizleri görme ya da önleme,

İşletmenizin katılması gereken konuşmaları belirlemek,

Peki, sosyal medyayı nasıl takip etmelisiniz?

Tamamlamak istediğiniz göreve bağlı üzerinde çalışmak istediğiniz anahtar kelimeleri seçmeniz gerek. Amacınız dinleyicilere etkileyici içerik sunmak ise kampanya konunuz ile ilgili sorgu yapmanız gerekir.

Sorgu sırasında; Anahtar kelimeleri, ilgi alanlarını, hashtag ve izlenmek istenen yolu belirleyin. Varsayılan dil ve bölge seçimi adından dilediğiniz platformu seçin.

Kilit etkileyicilerin bakış açısını görmeniz mümkündür. 

Dinle ve analiz et. Anahtar kelimenizi seçtikten sonra ilgili sosyal platform üzerinden izlemeye başlayabilirsiniz. Hedefinize bağlı şekilde verileri dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Kampanya izleme; İnsanların markanız hakkında neler düşündüğünü öğrenerek etkileşimi arttırmak adına konuşun.

Rekabetçi zekâ; İnsanların takipçilerinizin içeriklerine olan tepkilerini analiz edin. Kendi stratejinizin kaldırabileceği hareketler ile hayata geçirilebilir stratejiler belirleyerek tonuna bakın.

Müşteri desteği; Gelen soruları ve sekmelerin takip edin. Müşteri memnuniyeti ve marka imajını geliştirmek için kısa sürede çalışma yapabilirsiniz.

Etkileyici tanımlama; Yeni kitlelere ulaşmak için markanızdan kimlerin bahsettiğini öğrenin.

Kriz yönetimi; Şikâyet ve çalışmaların zamanlarını belirleyerek görüş çatışmalarını önleyebilirsiniz. 

Anahtar kelimelere ve markanızın bahsettiği düşünceye bağlı kalın. Markanızın etrafında yer almakta olan tartışmayı anlamanıza yardımcı olacaktır. 

Sosyal medya Influencerları nasıl yönetilir?

Önceden sosyal medya yönetimini PR ajansları yapmaktaydı. Etkileyici pazarlama yöntemlerinin artması ile Influencer ile işbirlikleri oluşmuştur. 

Sosyal medya yönetiminin ayrılmaz parçası haline gelen Influencer ortaklığı çok daha kolay ve basit bir hal almıştır. 

Başarılı bir Influencer yönetimi;

Marka bilinci arttırmak,

Satış artışı sağlamak,

Yeni Pazar alanlarına erişim sağlamak gibi çok çeşitli özellikleri vardır.

Influencer performansını anlayarak işe başlayın. Doğru eşleşme değil, aynı zamanda etkileyici biri ile beraber olmak için performanslarını gözden geçirin.

Influencerların takipçilerinizin büyümesi ve teşvik edici görevleri ile verimliliği arttırmak için yaptıkları çalışmaları inceleyin.

İçerik üzerinde strateji çalışması yapın. Pek çok pazarlamacı içerik biçimi, konuları ve yayın sıklığı konusunda hata yapmaktadır. Kampanyanın son şekline karar verecek olan Influencerların kendisi olacaktır. 

Performansınızı ölçün, Influencer ortaklığı için performansları yakından takip edin. Diğer performanslarınız ile karşılaştırmayı unutmayın.

Sosyal medya müşteri hizmetleri nasıl yönetilir?

Sosyal medya üzerinde müşteri hizmetleri, müşteriyi elinde tutmanın ve kaliteli hizmet sağlamanın kuralı niteliğindedir. Şirket geliri ile birebir bağlantılı olan bir durumdur. 

Bain&Company tarafından yapılmış olan araştırma sonuçları, müşterilerin şirketler ile birebir etkileşime girdileri zaman %20 - %40 oranında daha fazla para harcadıkları görülmüştür. 

Düzenli olarak sosyal medya müşteri hizmetleri üzerinde yapılan iyileştirmeler şirketler üzerinde olumlu etkiler bırakmıştır. 

Sosyal medya üzerinde birinci sınıf müşteri hizmeti nasıl sağlanır?

Müşteriniz ile en sık etkileşime girdiğiniz sosyal medyayı belirleyerek işe başlayın. İlgilenmeniz gereken sosyal medya kanallarını belirlemiş olursunuz. 

Müşteri hizmetlerinize görev ve sorumluluk vermeniz gerekir. Her platform için ve ya konu için bir kişi atayabilirsiniz.

Tek bir kişininim müşteri hizmetleri ile ilgileniyor oluşu işlerinizi tek elden daha profesyonel şekilde yapmanıza olanak sağlayacaktır. 

Müşteri hizmetleri için kurallar oluşturun. Bu kurallar müşterileriniz ile iletişimin tonunun tutarlılığı açısından gereklidir. 

Marka sözleri, yorum ve sorularınızı tutarlı şekilde cevaplayarak her gün belli sayıda kişiyi yanıtlamaya özen göstermelisiniz. Kriz anlarında sakin kalmanız ve telaşlanmamanız önemlidir. Telaş hata yapmanızı ve daha da dibe batmanızı sağlayabilecek riskli durumlardır. Markanızın profesyonel imajına zarar gelmemesi açısından sakinliğini koruyarak doğru ve akıllıca kriz yönetiminde bulunması gereklidir. 


Neden biz?

Şirketimizin sizlere kazandıracakları;

Doğru zamanda doğru müşteri analizi yaparak etkin bir reklam sağlamak.

Dikkat çekici görseller eşliğinde farklı söylemler eşliğinde optimize edilmiş reklam gösterimi.

Doğru ve etkin raporlama

    Bu esaslar ışığında bütçenizi doğru planlayarak alanında uzman kadromuzun hazırlamış olduğu reklamlar ışığında alıcılarınıza markanızı ürününüzü tanıtarak satışlarınızın yüksek oranda arttırmayı hedefliyoruz. Sizin yerinize Pazar araştırması yaparak promosyonlar kampanyalar yaratarak  hedef kitlenizi sizin için sosyal medya üzerinde canlı tutuyoruz.

Alanında uzman kadromuzla uzun süredir bu sektörde hizmet veriyoruz. Bilgi ve tecrübemiz ışığında markanızın ve ürünlerinizin tanıtımını daha kolay hale getirmek için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.