SEO nedir?

SEO; açılımı Search Engine Optimization şeklindedir. Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonudur. Web sitelerinin arama motorları içinde yer alan sıralamasını iyileştirmek adına yapılan işlemlere denilmektedir. 

Web siteniz ne kadar iyiyse web site trafiğiniz o derece artış gösterecektir. SEO çalışmaları ile web site performansınızı arttırabilirsiniz. 

SEO, web sitelerinin arama motorları üzerinde yer alan sıralamalarına yükselmesi doğal olarak web site trafiğine olumlu bir artış sağlaması için yapılan işlemler şeklinde tanımlanabilmektedir.

Arama motoru sıralamaları içinde üst sıralarda yer almak istiyorsunuz. Bu sizin en temel hedefiniz sayılabilmektedir ancak bunun için teknik bilgiye ihtiyacınız vardır. 

SEO yalnızca web sitenizi kusursuz hale getirmekle ilgili değildir. Hedef kitleniz içinde yer almakta olan herkese en kaliteli içerik hizmeti sunmanıza fayda sağlayacaktır. 

Google, arama motoru sıralamalarını belirlerken çok çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak oluşturulmaktadır. Bir kısmını biliyor olsak bile bazı gizlenmekte olan durumlarda bulunmaktadır. 

İyi bir sıralamaya sahip olmak için bütün sıralama faktörlerini bilmenize gerek yoktur. Sıralamanızda iyileştirmeler yapmanız için bazı üzerinde durmanız gereken bazı kısımlar vardır. Bunlar;

Teknik SEO,

Kaliteli ve hedef kitle için çalışmalar,

Kaliteli Backlink.

Web siteniz içinde ürün ve hizmet satışı yapmak istiyorsanız SEO çalışması yani arama motoru optimizasyonu yapmanız gerekmektedir. Web sitenizin Googlebot tarafından taranarak indexlenmesi gerekmektedir. SEO çalışmalarına yeterli önemi göstermeyen web siteler arama motoru görüntülenmeleri esnasında görünmeyecektir. Hatta kaybolacaktır. 

Özetle; web siteniz ile başarılı sonuçlar elde etmek istiyorsanız SEO çalışması yapmak zorundasınız. 

Nasıl SEO öğrenebilirim?

SEO çalışmaları için ilk başlarda destek almaya ihtiyacınız yoktur. Yeterli bilgi ve çalışma ile bireysel olarak SEO çalışmaları yapmanız mümkündür. 

SEO öğrenmek isteyenlere en önemli tavsiye “çok çalışmak ve sürekli test”.  Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise web siteniz içinde yayınlayacağınız içerikleri belirlerken akıllıca davranmanızdır. 

SEO web site trafiğini arttırmak için çeşitli teknik ve stratejiler bildirmektedir. 

Web sitelere kendiliğinden gelen trafiğe organik denilmektedir. Ziyaretçileriniz, sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetleri takip ederek aramakta ve geri dönüş eğilimi gösterebilmektedirler.

Daima rakipleriniz ile yarış halinde olmak yorucu ve zorlu bir iş olabilir. Arama motoru optimizasyonu burada sıralanmaktadır. 

Google gibi arama motorlarının web site içeriğinizi okuması ve anlayabilmesi için çalışırsınız. Aram motoru sıralamaları içinde üst sıralarda yer alması için çaba harcarsınız.

Web sitenizin arama motor sonuçlarında üst sıralarda yer alması için nasıl optimize edileceğini öğrenmeniz gerekmektedir. Arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeniz gerekmektedir.

Google önceliklerini ile web sitenizi daima güncel ve aktif tutarak ön sıralara ilerlemeniz mümkündür. 

Yeni başlayanlar için SEO yazımızı inceleyerek bazı kolay püf noktaları öğrenebilirsiniz.

SEO açılımı nedir?

Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden meydana gelen SEO Türkçe olarak arama motoru optmizasyonu şeklinde çevrilmektedir. 

Web sitelerin arama motoru sıralarında üst sıralara yükselmesi için yapılan analitik, teknik ve yaratıcı çalışmaların tümü SEO çalışmaları olarak tanımlanmaktadır. 

SEO, Web sitelerinin Google arama motoru sıralamalarında yükselmesi doğal bir web site trafiği oluşturmanız gerekli bir çalışmadır. 

SEO çalışmaları çeşitli teknik ve stratejiler ile google sıralamanızı etkileyen çalışmalar içermektedir. Arama motoru üzerinden gelen ziyaretçilere organik trafik denilmektedir. 

Ziyaretçiler sunmuş olduğunuz içerikleri aktif şekilde arayarak geri dönüş yapma potansiyeli arttırmaktadır. 

SEO neden gereklidir?

Web sitenize mükemmel prestij ve güven kazandıracaktır. Günümüzde insanlar google arama motorları üzerinde web sitesi olmayan işletmelerin dolandırıcı olabileceklerini düşünmektedir.

İçerik üreten ve e-ticaret yapan web sitelerinin yapmış olduğu SEO çalışmaları web sitlerine müthiş bir trafik akışı kazandıracaktır. 

Bu web sitelerine google üzerinden gelen trafik akışı oldukça yüksektir. 

İnsanların büyük çoğunluğu artık arama motoru sıralamasında yer almakta olan ilk 3 web sitesini ziyaret ederek işlemlerini gerçekleştirmektedir. 

Arama motorları ücretsiz birer reklam niteliğindedir. Arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer almak web sitenizin hedef kitleniz ile buluşmasını hızlandıracaktır. 

İsminizi, markanızı hedef kitleniz içinde yer alan herkese duyurmanın en hızlı ve kolay yolu ilk 3 web sitesinden biri olmaktır. 

SEO ile işlerimi nasıl geliştirebilirim?

Arama motoru pazarlamacılığı (SEM), yatırım getirisi (ROI) optimizasyon değeri yüksek olan anahtar kelimeleri bulmanız yardımcı olmaktadır. 

Organik trafiğiniz için artış beklemekten ziyade bir AdWords kampanyası ile kullanmış olduğunuz anahtar kelimelerin kullanım potansiyeli en yüksek olanlarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

AdWords ile getirisi potansiyeli yüksek olan kelimeleri kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

SEO çalışmaları ile hem web site trafiğinizi büyük ölçüde arttırabilirsiniz. Bu organik trafik ile gelen ziyaretçilere ürün ve hizmet satışı yaparak gelir artışını sağlamak kolaylaşmaktadır. 

Hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimeleri tespit ederek SEO çalışmalarına başlamalısınız. Anahtar kelimeler için harcayacağınız bütçeyi kısmaktan uzak durmalısınız. Bu kelimeleri hedefleyerek ve sıkça kullanmalısınız.

Bu iki kanalın birlikte kullanımı işletme sahipleri için büyük getiri sağlayacaktır. 

İyi hazırlanan SEO çalışmaları, kalite puanınız üzerinde olumlu artış sağlayacaktır. AdWords kampanyaları için büyük faydası olacaktır. 

Bu durum tıklama başına aynı zamanda kampanya üzerinde genel maliyet düşeceği için başarı şansını olumlu yönde arttıracaktır. 

İç optimizasyon nedir?

İsminde anlaşıldığı üzere, iç optimizasyon, web site içinde yapılmakta olan değişiklikler şeklinde tanımlanmaktadır. 

İçeriğiniz kullanıcılara nasıl gösterilir, bunu bilmeniz gerekmektedir. SERP içinde başlık, açıklama ve web site URL’si bulunmaktadır. Web site optimizasyonu yapmak istiyorsanız ilk iyileştirme çalışmaları yapmanız gereken kısım burasıdır.

Web siteniz içinde yer almakta olan her sayfa için benzersiz, açıklayıcı bir başlık girişi ve açıklama yapmanız gerekmektedir. Net ve sezgisel URL yapısına sahip olduğunuzdan emin olmanız büyük önem taşımaktadır. 

Bazı önceliği yüksek faktörleri sizler için sıraladım;

Web sitenizin içinde yer aldığı sektör ile ilgili güncel ve güzel içerikler oluşturmalısınız.

Her hafta için ayrı benzersiz başlık ve açıklamalar oluşturmanız gerekmektedir. 

Hedeflenmekte olan çapa metinleri ile aşırıya kaçmadan bağlantı kurabilirsiniz.

Başlık etiketlerini (H1-H6) şeklinde ayarlamış olduğunuzdan emin olmalısınız.

Görsel optimizasyon, görsel URL kullanımı ve alt etiket kullanımlarına özen gösteriniz.

Mobil kullanım dostu bir web site sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Web site hızında iyileştirmeler yapmalısınız.

Çeşitli tasarım, teknik ve kalite ipuçlarını takip edebilirsiniz. Bütün bunlar sıralamalarınıza olumlu etki yaparak çok daha fazlasına yardımcı olmaktadır. 

Arama motorları nasıl çalışmaktadır?

SERP’deki sonuçları etkilemekte olan pek çok faktör bulunmaktadır. Alaka düzeyi, yetki ve kişiselleştirme gibi çeşitli özellikler bulunmaktadır.

Buralarda almış olduğunuz sinyalleri doğru analiz ederek bu verileri kullanarak yapılan optimizasyon işlemleri web sitenize fayda sağlayacaktır. 

Google gibi arama motorları kullanıcılarına yalnızca ilgili, yetkin ve alakalı sonuçları göstermek istediği için bu gibi faktörleri dikkate almanız gerekmektedir. 

Google son derece kaliteli bir arama motorudur. Bu günlerine kullanıcılara kaliteli hizmet sunmuş olduğu için gelmiştir. Bu gibi kaliteli deneyimi hangi web sitesi yaşarsa karşılığını fazlasıyla almaktadır. 

Kaliteli içerik üretimi, web sitenizi google kurallarına göre optimize etmek arama motorları için değil de ziyaretçiler için çalışmak gerekmektedir. Kişiselleştirme gibi işlemler bile olumlu etki yaratabilmektedir. 

Kişiselleştirme derken; Konum bilgisi, kullanıcı arama geçmişi, kullanılan cihaz ve sosyal bağlantılar şeklinde örneklendirilebilir. 

Google gibi arama motorları her yıl algoritma değişiklikleri yapmaktadırlar. Amaç web site ziyaretçilerine kaliteli hizmet sunmaktır. 

Ziyaretçilere kaliteli deneyim sunmak için her türlü iyileştirmeyi ve değişikliği yapmanız gerekmektedir. Bu değişikliklerin büyüklüğü önemsizdir. 

Anahtar kelimelerin SEO için önemi nedir?

Doğru anahtar kelime çalışması SEO için oldukça büyük önem taşımaktadır. Yanlış yapılmış olan anahtar kelime çalışmaları web siteniz için olan trafiğin azalmasına neden olmaktadır. 

Bu durum düzenli ve güvenilir bir imaj oluşturmanıza engel olmaktadır. Rekabet çokluğu sebebiyle farklı anahtar kelime çalışması yaparken son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. 

Önemli olan nokta; doğru anahtar kelime tespiti ve hangi anahtar kelimelerin işlevli olduğunu belirlemektir. 

Rakiplerinizi sürekli analiz etmeniz gereklidir. Rakiplerin takibi ile çalışmalarınızı ilerletmenize fayda sağlayacaktır. Rakiplerin sizlerin önüne geçmelerinin sebepleri vardır. 

Arama motoru sıralamalarında ilk sayfa içinde yer almak için anahtar kelime kullanımı şarttır. İçerikleriniz içinde kullanmış olduğunuz kelimeleri kalın yapmanız gerekmektedir. Bunun en büyük neden web sitenizi ziyaret etmekte olan botların anahtar kelimeleri kolaylıkla görmesidir. 

Kaliteli makaleler içinde kullanılmakta olan anahtar kelime sayısı önemlidir. Makale içinde yer almakta olan kelime sayısı aşırıya kaçmayacak şekilde orantılı olarak kullanılmalıdır. 

Sırf anahtar kelimeleri kullanmak için yerli yersiz yazılması makalenin anlam bütünlüğünü bozması sebebiyle kullanıcıya fayda sağlamayacaktır. 

Kurumsal şirketler için SEO büyük önem taşır. E-ticaret sitesine sahipseniz, web sitenizi güçlendirmek istiyorsanız ve web site trafiği istiyorsanız profesyonel SEO desteğine ihtiyaç duyacaksınız.

Google üzerinde yükselmek istiyorsanız sürekli değişen güncel SEO içeriklerini takip etmeniz gerekmektedir. Bu sebeple SEO hizmeti vermekte olan kişi ya da ekiplerle çalışmanız sizlerin büyük avantajına olacaktır. 

SEO için anahtar kelime belirlemesi nasıl yapılır hakkında detaylı bilgi istiyorsanız blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

SEO ve içerik performansını nasıl ölçebilirim?

Oluşturulan içeriğin SEO başarısını ölçmek istiyorsanız ilk olarak hedeflerinizi belirlemeniz gerekmektedir.  İçeriğin SEO stratejisi ile iyi yerlere getirmek istiyorsanız başarının tanımını yapmalısınız. 

Hedef belirlemesi ardından bu başarı ölçümüne başlayabilirsiniz. 

Temel hedef ne olmalıdır? İnsanların büyük çoğunluğu web sitesinin sıralamalarında üst sıralarda yer almalarını istemektedir. Bu durum gerçek anlamda hedef olabilmek için oldukça uzak bir seçenektir. Belki hedefiniz Google üzerinden daha fazla trafik kazanmak olabilir. 

Belki daha fazla ürün satışı yapmak ya da gelen ziyaretçi sayısını arttırmak olabilir. Bunların her biri ayrı hedeflerdir ve her birini elde etmek için ayrı veriler ile çalışmanız gerekmektedir. 

Google üzerinden belirli bir anahtar kelime üzerinde yüksek verim elde ederseniz web site trafiğiniz büyük ölçüde artış gösterecektir.  Bu tam anlamıyla gerekli bir durum sayılmamaktadır. 

Google Analytics terimi içinde yüksek sıralamaya sahip olmak istediğiniz zaman büyük bir rekabet ortamına adım atmış olursunuz. Bu tip durumlar içinde istenilenin elde edilmesi oldukça zordur. 

Arama motorları üzerinden yüksek sıralama değil organik bir web site trafiği istiyor olabilirsiniz. Online bir mağazaya sahipseniz daha fazla para kazanmak istiyor olabilirsiniz. 

Web sitenize gelmiş olan kişilerin alışveriş yapmalarını istiyor olabilirsiniz. Hedefiniz bu şekilde tanımlanıyorsa ona uygun bir strateji geliştirmeniz gerekmektedir. 

Hedefleriniz ile örtüşmekte olan içerik stratejileri geliştirmeniz gerekmektedir. 

Hedef belirlemesi ardından içerik stratejisi üzerinde çeşitli değişiklikler yapabilirsiniz. Bu stratejiler ile neleri elde edeceğinizi görmüş olursunuz.

SEO stratejinizin SEO hedefleriniz ile örtüşmesi gerekmektedir. Yüksek sıralamaya sahip olmak için en çok görüntülenen yazılarınızı gözden geçirerek çeşitli iyileştirme çalışmaları yapmalısınız.

Web sitenize daha fazla trafik çekmek istiyorsanız uzun kuyruklu anahtar stratejisi uygulayabilirsiniz. 

Hedefiniz web siteniz üzerinden daha fazla satış gerçekleştirmek ise alım satım gerçekleştirecek insanları çekmelisiniz. 

Özgün içerik ve SEO ilişkisi nedir?

Özgün içerik; daha önce hiçbir alanda yayınlanmamış sıfırdan üretilen içeriğin oluşturulup yayınlanmasına verilen isimdir. Başka yerde kopyalanmamış tamamen kendi tarafınızdan oluşturulan organik kelimeler ile ifade edilerek hazırlanan içeriklere denilmektedir. 

Kaliteli özgün bir içerik oluşturmak için bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir. 

Kaliteli içerikler imla ve kelime hatası içermemelidir. 

İnternet üzerinde bir içerik yayına alınmadan evvel baştan sona kontrol edilmesi gerekmektedir. Bunun üç nedeni bulunmaktadır. 

İlki okuyucular kelime ve imla hatası olan yazıları okumaktan hiç keyif almamaktadır. İçeriğinizin severek okunması için kelime hatalarından arındırılmış ve özenli yazılar oluşturmak gerekmektedir. 

İkincisi ise kelime hatası ve imla hatası bolca bulunmakta olan yazıların okuyucu tarafından rahatça okuyamamasına neden olacaktır.  Rahatlıkla okunamayan yazılar gerekli vurguları yapamaması sebebiyle anlam bozukluğu oluşturacak ve istenen verimin oluşmasını engelleyecektir. 

Üçüncüsü yani sonuncu husus, Google algoritmaların içeriklerin kopya olup olmamasını anlamak için kelime ve imla hatalarını da kontrol etmektedirler. 

Google aynı içeriğe sahip web siteleri arasında yer alan önceliğe kelime ve imla hatalarını dikkate alarak yapmaktadır. 

Kaliteli içerik okuyucuya fayda sağlayan içeriktir. 

İçerik büyük önem taşımaktadır ancak SEO açısından yetersiz kalabilen bir durumdur.  Özgün, kaliteli ve okura faydası olan bir içerik SEO için önemli olan içerik türüdür. 

Kaliteli içerik sözleri kadar görselleri ile de özgünlüğünü korumalıdır. 

Özgün içerik konusunda yeteri kadar bilgiyi her zaman paylaşmak mümkün değildir. Paylaşılan da eksik ve yetersiz olabilmektedir. 

Kaliteli ve özgün içerikler oluşturmak için içeriklerin içinde yer almakta olan kelime, cümleler kadar seçilmiş olan görsellerde büyük önem taşımaktadır. 

Maalesef günümüzde içerik üretmekte olanlar içeriğin önemi konusunda bilgisiz kalmaktadırlar. Görsellerin özgünlüğü konusunda bilgisiz kalmaktadırlar. 

Google arama motorlarında içerik konusu belirten bir arama sorgusu ile Görseller kısmı içinde listelenmekte olan resimlerden birine sağ tıklayarak kaydedip içeriğe dâhil edilmektedir. 

Yazıların özgünlüğü kadar seçilmiş olan görsellerde bir o kadar büyük önem taşımaktadır. 

Özgün içeriklerin SEO’ya olan katkısı nedir?

Google 2014 yılının başlarından itibaren özgün içerik hakkında birtakım algoritmalar oluşturmuştur. Bu yeni algoritmalar ile özgün içeriğe gereken önemi vermektedir. 

Google, kaliteli, özgün ve fayda sağlayan içerikleri üst sıralara taşımaktadır. 

Özgün içerikler google arama motoru sıralarında yükselişte olmanızı sağlayarak web sitenize gelmekte olan organik trafiğinizi büyük ölçüde arttıracaktır. 

Özgün içerik yalnızca google için değil internet kullanıcıları içinde büyük önem taşımaktadır. Web siteniz içinde özgün içerikleri okumakta olan kullanıcılar Daha sonra web sitenizi ziyaret etme olasılığını arttırmış olursunuz. 

Bu nedenle web sitenizin kaliteli, özgün ve okur için faydalı içerikler oluşturuyor olması ile daimi güncelliği SEO çalışmaları açısından büyü önem taşımaktadır. 

UX ve SEO ilişkisi nedir?

UX’in SEO için önemi nedir? Bu durumun en büyük nedeni kullanıcı davranışı sinyallerinin arama motoru sıralamaları içinde git gide artışta bir rolde olmasından kaynaklanmaktadır. 

UX ve SEO ile ilgili detayları öğrenmek için makalemize göz atabilirsiniz.

Kullanıcılar, yanlış bilgi, kötü işlevsellik ve kötü tasarım gibi çeşitli nedenler ile web sitenizi sıklıkla terk etmesi durumunda arama motorları ile web siteniz yüksek bir şekilde hemen çıkma (Bounce Rate) oranına sahip olarak web site sıralamanızı etkileyecektir. 

Google SEO çalışması nasıl yapılır?

Günümüzde sıklıkla tercih ettiğimiz arama motoru olan Google, SEO ve internet kullanıcıları da belirleyen etmen olmaktadır. Google arama sonuçlarını sıralarken kaliteli ve popüleritesi yüksek web sitelere göre sıralama yapmaktadır. 

Kalite; site içi optimizasyonlar, web sitenin teknik yapısı ve metinsel içeriklerdir. Popülerite ise web site dışındaki çalışmalar şeklinde tanımlanabilir.

SEO çalışmalarının ön hazırlığı ve planlaması yapılabilir. SEO çalışmasına başlamadan önce yapılan ön analizlerle yapılan SEO çalışmaları başarıya giden yolda önünüzü açacaktır. 

SEO çalışmaları için yapılacak olan ön analizlere örnek vermek gerekirse; anahtar kelime araştırmaları, rakip ve sektör analizleri sayılabilir. 

Site içi SEO nasıl yapılır?

Web site içinde yapılan SEO çalışmaları bir çeşit kalite çalışması olarak görülebilir. Google tarafından oluşturulan botların web siteniz içinde rahatça gezindiği, web site ziyaretçilerinizin keyifli zaman geçirdikleri siteler kaliteli olarak görülmektedir.

Arama motorları bazı kurallar göz önünde bulundurularak kalite puanlaması yapılmaktadır. Bu kalite puanlarını etkileyen etmenleri sıralamak gerekirse; Web site içinde kullanılan görsel ve metin içerikleri, temiz ve hızlı açılan kodlama, kullanıcı deneyimi yüksek ara yüz tasarımının arama motoru sıralamalarını etkilemektedir.

Web site içi temel SEO amacı kaliteli ve kullanıcı deneyimi yüksek web sitelerle ziyaretçi çekmektir.

Kullanıcı dostu web site

Google üzerinde yükselmemizi sağlayan önemli unsurlardan birisi kullanıcı deneyiminin kaliteli oluşudur. Web sitelerde ziyaretçileri yanıltarak yapılan yönlendirmeler, akılda kalıcılıktan uzak URL yapıları, kalitesiz şekilde nitelendirilen tasarımlar kullanıcıyı düşünmeden oluşturulan web siteler olmaktadır. Google tarafında oluşturulan botların web site içindeki ziyaretlerini sınırlamaktadır.

Kullanıcı dostu web sitelere örnek vermek gerekirse, düzenli erişimi kolay web sitelerdir. Her yaş ve seviyeden insanın gezinebileceği, font, renk, görsel ve içerik anlamında projeler başarıya ulaşacaktır.

Arama motoru etiketleri

Web site içindeki SEO temel etiketlerinden olan meta etiketleri, Google botlar tarafından kaliteli algılanmasını sağlayacak ve arama motoru sonuçlarının doğru indexlenmesini sağlayacaktır.

Doğru oluşturulan meta etiketleri Google tarafından web sitenizin sağlıklı şekilde gezilmesine olanak verecektir. Meta etiketleri SEO çalışmalarına direk etki etmektedir.

Dış SEO nedir? Nelere dikkat edilmelidir? (Off-Page SEO)

Dış SEO çalışmaları web sitenin dışında gerçekleşen SEO çalışmaları ve etkileşimleri kapsamaktadır. Bu çalışmalar web site popüleritesini arttırma ve bilinirlik sağlamak adına yapılmaktadır.

Web site dışı SEO çalışmaları son derece hassas ve özen gerektiren çalışmalardır. SEO çalışmalarında yapılan hatalar web sitenin Google üzerinden silinmesine varana kadar sonuçlanabilmektedir. 

Doğallıktan uzak sahte popülerlik şu an olmasa bile gelecek tarihlerde web sitenize zarar verecektir. Google bu tip sahte paylaşımları tespit edebilmek adına son derece ciddi çalışmalar göstermektedir. 

Backlink nedir?

Web sitelerin başka web sitelere referans olarak link veriyor oluşuna backlink denilmektedir. Biraz daha açıklamak gerekirse; Google tarafından güvenli ve popüler olarak tanımlanan web siteler sizi önererek kullanıcılarına tavsiye etmektedir. Google bu sayede size de aynı oranda güven oluşturacaktır.

Popüleritesi artan web siteler trafik ve bilinirlik oluşturacaktır. Google tarafından yapılan son algoritma güncellemeleriyle backlink oldukça hassas davranılmasını gerektiren bir konu olmuştur.

Doğal Backlink nasıl olmalıdır?

Bu sorunun yanıtı son derece basittir. İyi sunulmuş içerikler web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar tarafından bilgileri başları ile paylaşmak isteyeceklerdir. Bu durumda siz de doğal bir backlink kazanmış olacaksınız.

Yapılan kritik hatalar bu noktada meydana gelmektedir. SEO ile ilgilenen kişiler çalışmalarının tamamını link almak olarak görmeleri nedeniyle kalitesiz yoğun haber sitelerinden ücretli reklam vererek yükselmeyi düşünmektedirler. 

Bu durum ortaya çıktığından arama motorundan silineceklerdir. Bu tip doğal olmayan ücretli backlinlerden uzak durularak güncel ve yeni içerikler oluşturularak doğal link kazanılması amaçlanmalıdır.


Ancak olağanüstü bir kullanıcı deneyimi sunarak müşterilerinizin web siteniz içinde uzun süre kalması ve daha fazla sizinle etkileşim içinde bulunmaları için ikna edebilirsiniz. Bu sayede arama motoru sıralamanız büyük ölçüde güçlenecektir.  Detaylı bilgi için Aforsoft Yazılım ve Danışmanlık olarak bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.