Google Ads Nedir, Ne işe Yarar ve Nasıl Çalışır?

Google Adwords arama çubuğunun işletmeler için tanıttığı, kullanıcıların istediği kelimeleri öncelik alarak çalışan reklamcılık türüdür.

Google SEarch Console ile google Adwords ile web siteniz üzerinde yer almakta olan her değişikliğin ve gelişimin web sitenize olan katkılarını takip edebilirsiniz. Detayları öğrenmek için makalemizi inceleyebilirsiniz.

İstediğimiz her türlü konuda bilgi alabilmek için arama motorlarını kullanmaktayız. Arama motorları istediğimiz bilgiyi bize sunabilmek için farklı algoritmalara sahip bir yapıdadır.

Her gün tonlarca insan internet üzerinden değişik arama motorlarını kullanarak farklı anahtar kelimelerle arama yapmaktadır. Herkesin bildiği gibi Google bu konuda en çok tercih edilen arama motoru unvanına sahip.

Arama motorları kullanım yüzdelerine göre:

%89,27 Google

%3,66 Bing

%3.39 Yahoo

%2.25 Other

%0.55 AskJeevesBaidu

%0.55 AskJeeves


Adwords Reklamı Nedir?

Metin bazlı bir reklam modelidir. Aynı zamanda internet üzerinde en çok kullanılan reklam modelidir.

Google Adwords tarafından insanlara sunulan reklam genelde belli sınırlar içinde kullanacağınız cümlelerden oluşmaktadır: “İlgi çekici başlık”, “Açıklama satırı”, ve “site alan adı”.

Google Adwords sayesinde reklamınız, reklamı veren kişiler tarafından gösterildiğinde değil, reklamı gören şahıslar tıkladığında ücret ödersiniz. Bu ücret reklamınızı görüntülemek istediğiniz anahtar kelimeler arasında oluşan yarışa göre değişir.

Kendi reklamınızın diğer reklamlardan ayrılıp başlarda gösterilmesi için daha fazla ücret ödemeniz gerekmektedir.Adwords Nasıl Çalışır?

Google Adwords’ün nasıl çalıştığını anlamak ve reklam için ayırdığınız bütçenizden en iyi şekilde yararlanmak için anahtar kelimeler, reklam sıralaması, teklifler ve kalite gibi bazı yapı unsurları hakkında daha çok bilgi edinmeniz önemlidir.

Tercih edilen kelime ve kelime grupları anahtar kelimelerle birleştiği zaman Google Adwords reklamlarınızın görünme oranı artacaktır. Eğer siz organik ürünler satıyorsanız anahtar kelime olarak kampanyanız üzerinde ‘organik ürün’ ifadesini kullanabilirsiniz. 

Ziyaretçiler Google’a organik ürün ya da buna benzer bir terim yazdığında, arama sonuçlarının yanında reklamınız görünür.

Ayrıca organik ürün ile ilgili satış yapan tüm kanallar ve web sitelerinde reklamınız görünebilmektedir.

İpucu: Reklam verirken kullandığınız anahtar kelimelerin size özgü olması satışlarınızı da olumlu yönde arttıracaktır.


Aynı anahtar kelimeyle birden fazla kişi yayın yapmış ise hangisi yayınlanır?

Google Adwords üzerinden reklam vermeden önce kendi anahtar kelimenizi, anahtar kelimeler ya da bu kelime gruplarına ödenecek alt-üst limitlerinizi belirtmeniz gerekmektedir. 

Aynı anahtar kelimeleri kullanan kişi sayısı çoksa bu durumda Google reklam sıralamasına yöntemine gider. Reklam sıralaması; Reklamlarınızın gösterileceği sayfaları ve reklam konumunuzu belirlemek için kullanılmaktadır.

Reklam sıralaması; Teklifiniz, kalite puanınız(beklenen tıklama oranı, açılış sayfa deneyimi ve reklam alası) reklam çeşitlerinin beklenen etkisi düşünülerek hesaplanmaktadır. 

Sıralama süreci içinde Google, reklam verecek olan kişilerin belirlemiş olduğu anahtar kelimelerin içeriğinde yer almakta olan anahtar kelimelerden en ilgili olanı seçmektedir.

Sıralama sürecine gidilmesi sonunda Google bu sıralamayı iki temel başlık altında belirlemektedir. Görüntülenip görüntülenmeme oranı bu iki başlık altında netleşmektedir.

En yüksek teklif; Anahtar kelime karşılığında ödenecek ücret, sizin tarafınızdan üst limit olarak seçilmektedir.


Kalite skoru(quality score); CTR, relevance ve yönlendirilen web sayfasına göre belirlenmektedir. Kalite skoru; reklamınızın anahtar kelime olan ilgisi, yakınlığı ve kullanıcının işine ne oranda yarayacağına göre belirlenen ölçme sistemi olarak tanımlanır. 


Kalite skoru ne kadar yüksek olursa reklamınızın yayınlanması ve istediğiniz verimi almanız o kadar kolay olacaktır. 

Bu iki faktörün birbiri ile çarpılması sonucunda rakiplerinizden yüksek olması, reklamınızın görüntülenme sırası ve onayını belirleyecektir. 

Tıklama başına ödenecek olan tutar;

CPC = (Puanlama sırasında sizden bir sonra ki reklam verenin puanı / Kalite skorunuz) + 0,01$

Reklam uzantılarının da önemi tartışmasız büyük yeri vardır. Reklam uzantıları; adres, telefon ve mağaza değerlendirmeleri gibi web siteniz ile ekstra bağlantı içeren bir özelliktir. 

Google Adwords çalışma tarzına hâkim oldukça Adwords reklam ağından kazancınız paralel oranda artış gösterecektir. Hazırlanan metin içeriğinin anahtar kelimeler ile dolu olduğundan emin olmanız gerekmektedir. 

Yapmış olduğunuz araştırmalar ile içeriğinizin alakası alacağınız web site trafiğinize yansıyacaktır. Google reklam sonuçları ile ilgili aramaları ödüllendirerek daha fazla bütçe karşılığında üst sıralara çıkaracaktır. 

Reklamlar ve içerik ile yakın ilgiyi arttırmak amaçlı yapılan bir sistemdir. Bu şekilde verilen reklamlar görünüşünüzü ve performansınızı etkileyecektir. 

Google’ın para kazanma durumu tamamen sizlerin reklam tıklama oranına bağlıdır. İyi performans sergileyen kaliteli reklamlar daha fazla tıklanacak ve çok daha görünür olacaktır. 


Google Adwords etkinliğini arttırmak için neler yapılabilir?

Adwords sitemleri; reklamların ne kadar görüntülendiği, tıklanma oranı, size olan maliyeti gibi her şeyi açık şekilde belirtmektedir. 

Reklamınızın görüntülenmesi için ödediğiniz ücret, reklam görüntülenme sayısı ve web site trafiğiniz gibi her şeyi en şeffaf hali ile bildirecektir. 

Önemli bir netlik bulunmaktadır. 

Google Analtytics gibi ücretsiz istatistik sistemlerine erişim sağlayarak Adwords ile reklamınıza tıklama ile gelen kişilerin, ziyaretçi hedef sayısı ve ne ölçüde ziyaretin gerçekleştiğini incelemeniz mümkündür. 

Optimum ücretlendirme, farklı kelimeler ile farklı reklam oluşturma, reklam sonuçlarınız için en iyi sonucu test etmek önemlidir. 

Arama motoru kullanıcıları; arama yapılması sırasında karşılaşılan ilgili reklamlara tıklama olasılığı çok daha yüksektir. 

Google kullanıcıları zor yollar ile yanlış sonuçlara erişmek yerine en yüksek oranla gösterilen reklamlar ile bağlantı kurmayı tercih edecekler.

Googlebot ile web stitenizin Google üzerinde yer alan etkinlik düzeyini arttırabilirsiniz. Detaylarını makalemizi inceleyerek öğrenebilirsiniz.


Reklam Yönetimi

Reklam yönetimi; markanızı tanıtmak ve müşteri ağını geliştirmeye yarar. İnternet üzerinde reklam verilebilecek pek çok alan bulunur. Alanında uzman kişilerin elinden çıkma reklamlar ile verdiğiniz maliyetin karşılığını fazla fazla almanıza yardımcı olur. 

Reklam yönetimi;  artık çok klasikleşmiş maliyeti çok yüksek olan tanıtım filmleri yanı sıra teknoloji çağının verdiği etkilerden biri olan dijital ortamda daha az maliyet ile daha çok verim alınması durumudur. İnternet reklamları çoğu sektörde toplam giderlerin %85’ini oluşturur. Arama motoru optimizasyonu,  sosyal medya üzerinden yapılan reklamlar bu reklam yönetimi sisteminin en temel basamağını oluşturur.Adwords Yönetimi


Google , Adwords tarafından firmaların markalarını ve ürünlerini tanıtmalarını sağlayan, kullanıcı ile daha kolay buluşmalarımızı sağlayan  bir reklam ağıdır. Google 90’lı yılların sonundan itibaren günde 2.8 milyondan daha fazla arama yapılan bu platformda  neredeyse tüm dünyanın kullandığı bir arama motorudur.  Neredeyse 20 yıldır kullanılan Adwords ile  internet üzerinden reklam bilgi  ürün ve marka tanıtımı yapılmaktadır.

Adwords reklamları;  bütün işletmelere hizmet veren bu platform; hedeflediğiniz müşterilerle daha kolay buluşmanızı ihtiyaçlarını Google üzerinden yapılan aramaları anahtar kelimeleri görmenizi sağlarken, reklamlarınızı görmenize yardımcı olur.  Maliyet hedeflemesi yapabilir, sizi daha geniş bir müşteri ağına tanıtılmasını sağlar. 

* Arama ağı reklamları

* Görsel reklamlar

* Video ve uygulama reklamları

Adwords üzerinden verdiğimiz reklamlar ile rakip firmalarla karşılaştırıldığında neden tercih edilmeniz gerektiğinin kararını vererek belirtmeniz gerekir.  Bu yolla, Adwords kullanımına başlamak için ilk adımı atmış olursunuz.


Google Adwords kullanımı nasıldır?

Google Adwords kullanımı için öncelikle belirli anahtar sözcüklere  farklılık yaratabilecek tanıtım özelliklerine rakip firmalarda ürünlerle rekabet edebilecek özellikler, rekabete ayak uydurmak, profesyonel reklam yönetimi,  yenilikleri düzenli takip etmek, düzenli raporlama gereklidir.  Bu sayede hedef kitleye ulaşmak çok daha kolay olur. 

Bütçe belirlemesi

Anahtar kelime seçimi

Müşteri çekimi için dikkat çekici olması esas

Hem arama hem görüntüleme ağını kullanmak

Arama motoru terimlerini iyi belirleme  ve raporlama

Verileri düzgün ve düzenli analiz etmek

Hedef kitleyi iyi tahlil etmek


Bu niteliklerde Google Adwords ile verdiğiniz reklam ürününüze firmanıza ve markanıza geri dönüş verimini arttıracaktır. Müşteri ile buluşmanız çok daha kolay hale gelecektir.  Yapılan veri kontrolleri ile birlikte  Google Adwords kullanımı, hedef kitlenizle buluşmanızı  ve maddi harcamanızın karşılığını çok kısa bir zamanda almanızı sağlar.  

Google Adwords bireysel olarak da açılabilen bir hesaptır ancak profesyonel elden çıkmamış olan reklamlar hayal edilen verimi alamazlar buda firma olarak maddi kayıplara yol açar. Bizimle çalışarak hedeflediğiniz müşteri kitlesine tanıtımınızı ve buluşmanızı daha kolay hale getiririz. Hedef kitlenizle  buluşmak için bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.